vrata2020

I stínicí technika potřebuje po létě základní péči

I stínicí technika potřebuje po létě základní péči

Zpět
Štítky:

8.9.2016 - S přicházejícím koncem léta nastává vhodný čas pro kontrolu a drobnou údržbu prvků stínicí techniky. Působení slunečních paprsků ubývá a počasí už navíc nebývá tolik horké, aby případný několikahodinový výpadek znepříjemnil pobyt v interiéru budovy. I když moderní a kvalitní výrobky nevyžadují téměř žádnou péči a údržbu, aspoň minimální věnovaná pozornost přece jen není od věci.

Následující rady vám představí, jak postupovat, aby vaše předokenní rolety či žaluzie dostaly tu správnou péči a mohly vám bezproblémově sloužit dlouhé roky.

Kontrola správné funkce je základ

První, co by měl člověk udělat, je kontrola, zda stínicí technika neutrpěla během náročného letního provozu nějaké škody:

  • Základním bodem je kontrola funkce vytahování a stahování rolet či žaluzií. Vše musí probíhat bez sebemenších potíží, jakékoliv pazvuky (např. skřípání, vrzání) nebo zadrhávání nejsou přípustné. V tomto bodě je tedy nutné zaměřit se na vodicí lišty, zda nejsou poškozené či nadměrně znečištěné.
  • Spolu s vodicími lištami souvisí kontrola hnacích motorů pohonu, pokud je jimi technika vybavena. Také ony musí fungovat zcela bez potíží.
  • U žaluzií, které mají na rozdíl od rolet stavitelné lamely, zkontrolujeme také jejich naklápění. I to musí být plynulé a bezproblémové.
  • Kontrolou musí projít také dálkové ovládání, jsou-li jím žaluzie či rolety vybaveny. Pokud máte podezření, že například baterie jsou již slabší, na místě je jejich výměna.
  • Pokud se objeví vážnější závada, je dobré zavolat odborníky, kteří ji odstraní. Složitější opravy (např. opravy pohonného motoru) laik těžko zvládne a naopak hrozí ještě větší poškození. V případě amatérské opravy se člověk také vystavuje riziku ztráty záruky, kterou výrobci svazují právě s odborným servisem.
Lomax_301_IMG_0413
Lomax_301_IMG_0413

 

Očista zlepší vzhled a pomůže ochránit

Na čistotě sice správná činnost stínicí techniky většinou přímo nezávisí, svůj význam ale má. Špinavé rolety či žaluzie v dlouhodobém hledisku nejen degradují, zbytečně také kazí vzhled domu:

  • Žaluzie či rolety stačí opatrně opláchnout buď pomocí měkkého hadru a vlažné vody, nebo hadicí. V případě strojního čištění (tzv. wapkou) používat nižší tlak, při vyšším tlaku hrozí riziko poškození. Pokud je na žaluziích či roletách odolnější nečistota, například bláto, lze použít měkký kartáč, rozhodně ale ne tzv. rýžák, který povrch snadno poškrábe.
  • V žádném případě nepoužívat čisticí prostředky, které výrobce stínicí techniky neschvaluje. Například snaha o odstranění odolnější špíny (ukápnutá barva od natírání okapů apod.) ředidlem může skončit až totálním zničením dekoru a následnou drahou opravou.
  • Pokud jsou na oknech sítě proti hmyzu, očistit také je. I v tomto případě stačí obyčejná voda, podle potřeby lze použít i měkký kartáč. Je třeba ale dávat pozor na případné protržení sítě.

 

 

Lomax_333_IMG_0488
Lomax_333_IMG_0488